Важливі зміни для ФОП 1-2 груп

17.03.2022 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 р. року № 2120-IX (далі - Закон № 2120). Зазначеним документом визначено особливості адміністрування податків і зборів з метою підтримки громадян та бізнесу на період дії правового режиму воєнного стану.

Зміни, які внесені, також стосуються і фізичних осіб - підприємців (далі - ФОП) - платників єдиного податку 1-ї та 2-ї груп. 

Так, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України ФОП мають право не сплачувати єдиний податок. Для таких платників сплата єдиного податку на час воєнного стану є добровільною.

Крім того, ФОПами - «єдинниками» 1-ї та 2- ї груп податкова декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця не заповнюється за період, в якому під час застосування особливостей в оподаткуванні на період дії воєнного стану єдиний податок не сплачувався (пп. 9.1 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Змінами, внесеними Законом № 2120 до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464 (далі - Закон № 2464), зокрема, для ФОПів - платників єдиного податку, визначено наступне:

  • з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану, зокрема, ФОПи, у т. ч. ті, які обрали спрощену систему оподаткування, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе;
  • розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався (п. 9-19 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464);
  • Законом № 2464 також встановлено, що під час періоду мобілізації, визначеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», роботодавці - платники єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування, зокрема ФОПи - платники єдиного податку 2-ї групи, мають право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ.

Суми ЄСВ, нараховані та не сплачені такими роботодавцями, сплачуються за рахунок державного бюджету (п. 9-20 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464).

Про це повідомили податківці ДПС у Дніпропетровській області. 

Search